Delight For Brits nominated for Eisner Awards

Lakes International Comic Art Festival 24x7 Anthology

Lakes International Comic Art Festival 24×7 Anthology

The list of nominees for this year’s Eisner Awards has been announced and includes a number of British creators – and a nomination for the anthology 24 By 7, edited by Dan Berry and published by Fanfare, featuring strips created during the Lakes International Comic Art Festival‘s 24 Hour Comics Marathon in 2014.

“Hand Me Down,” by Kristyna Baczynski, published in 24 By 7, has also been nominated for the Best Short Story Award, Tillie Walden has earned a nomination for I Love This Part published by Avery Hill (reviewed here), and there’s also a nomination for Giant Days by John Allison, Lissa Treiman, and Max Sarin, published by BOOM! Studios/BOOM! Box.

Also nominated are Sydney Padua, writer/artist of The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage and British comic creators Mark Millar, Sean Phillips, Simon Spurrier and Sean Michael Wilson.

Published by Fanfare Presents and edited by Dan Berry, the 24 By 7 project and the 24 Hour Marathon the strips were created in was initiated and funded by the Lakes International Comic Art Festival, which returns in October.

During its 2014 event, comic creators  Sarah McIntyre, Joe DecieKristyna BaczynskiFumio ObataJack TeagleWarwick Johnson-Cadwell and curator and editor Dan Berry worked around the clock on coffee and smiles to produce “a spread of seven comics as diverse as they are witty as they are beautiful to behold”. The final work features a wonderful range of strips (reviewed here) featuring all manner of subjects, from witches to scribbles, paperclips to salty tales, hand-me-downs to chance encounters and doomed love, all drawn in 24 hours.

Fanfare and Lancaster-based book publisher and distributor Gazelle part sponsored the event at the show, which was subsequently collected and presented in a beautiful hardcover anthology, complete with a 16-page gallery of photos by Katie White of the day.

All seven of the original 2014 LICAF 24-Hour Comic Marathon comics! (The eighth is the back cover of "Scribble" by Sarah McIntyre). Photo: Sarah McIntyre

All seven of the original 2014 LICAF 24-Hour Comic Marathon comics! (The eighth is the back cover of “Scribble” by Sarah McIntyre). Photo: Sarah McIntyre

“The Lakes International Comic Art Festival in only their second year had the inspired idea to host a 24 Hour Comic Marathon,” recalls 24 By 7 publisher Stephen Robson of the project’s origins. “Having grown up on the borders of that beautiful National Park I was inspired enough to sponsor the event.

“Now I have seen some pretty dire outcomes from such happenings over my (many) years in comics so was not expecting anything spectacular but – they cheated, thank goodness! One of the artists, Dan Berry, acted as curator and producer of the event and even brought the groceries!

“So, on 16th October 2014, seven artists entered a room together to each draw a 24-page comic story. By the evening of the following day the stories were all drawn and boxes of the comics were being picked up from the printers, and it was all done on coffee and smiles.

“I had been unable to attend the show and had never met any of the artists so, when I received a set of the individual comics a week or so later, I was so taken with the quality I immediately phoned Festival Director Julie Tait and asked if I could publish them in an anthology for her. Since they did not fit into the Ponent Mon mould, I even started up a new publishing company for the anthology, Fanfare Presents.

“Once more, Dan stepped up to the plate and acted as editor and designer for the anthology.

So my many thanks to distributors Gazelle and all the sponsors for helping this to happen, thanks and congratulations to all the artists for their ‘lost day of talent’, their kind consent and their involvement in the project, an extra hug for Kristyna for her own story’s nomination, endless thanks to Dan for his selfless and tireless help throughout and a special thank-you to Julie Tait, Director of LICAF for the idea, opportunity and incredible support, and whose book this truly is.”

“I’m delighted that 24 By 7 has been nominated for best anthology,” says Dan Berry. “I’m so proud of all the hard work that everyone put in. It is still staggering to me that the content of this book was produced in a single exhilarating, exhausting and deeply enjoyable day surrounded by some of my favourite people. Huge thanks to Julie Tait and the Lakes International Comic Art Festival team for making this happen and especially to Stephen Robson at Fanfare for making this book a reality.”

A spread from "Hand Me Down" by Kristyna Baczynski

A spread from “Hand Me Down” by Kristyna Baczynski

“The 24-Hour Comics Marathon at LICAF was exhilarating,” says Kristyna Baczynski. “Working alongside such talented peers and seeing them produce incredible comics was a gift in itself, but to see our work now recognised for an Eisner is beyond wonderful. Thanks must go to Dan Berry and Julie Tait for assembling the dream team and to Fanfare for collecting the stories in 24 By 7.

“My own comic’s nomination for Best Short is humbling and an absolute joy. The 24-Hour Comics Challenge was just that – a challenge – so to receive this recognition for ‘Hand me Down’ is an affirmation that means the world to me.”

“The LICAF 24 Hour Comic was such a wonderful experience for me and as it turns out, it continues to be,” notes Warwick Johnson-Cadwell. “I’m very grateful to those who brought us together and again to Fanfare for collecting our 24 Hour Comics.”

“I’m still amazed that we managed to make this book in only 24 hours,” says Joe Decie. “And not only that we made it, we made it and it was good. The fact that we had such fun doing it, and that it turned out to something to be really proud of, just shows you what you can achieve with a bit of motivation and unlimited caffeine supplies.”

“I’m thrilled our book is up for two Eisners, that’s amazing!” says Sarah McIntyre, who blogged about the experience here. “Dan Berry was brilliant at bringing us together as a 24 Hour Comic Marathon team. Big thanks to Dan, the Lakes International Comic Art Festival, Page 45 bookshop, and our publisher, Fanfare, who all worked together to made the book happen.”

“The production of 24 By 7 has been one amazing experience and only happens very rarely,” says Fumio Obata. “I was the very last one to finish and put pressure on Dan Berry but was so happy working alongside all the great talents in such a great venue. Now an Eisner nomination comes along. It is a great recognition of the pool of talent we have in the UK.”

“I can’t believe It’s been nominated, it’s absolutely fantastic,” says Jack Teagle. “It’s great to see so much concentrated work in such a short amount of time come together and go on to create this amazing book. I’m incredibly grateful that I got the chance to contribute.”

The 24 Hour Comic Marathon is being rested for this year’s Festival, while the team think of new ways to present it, but Julie Tait tells us shes’s hopeful interest in the 24 By 7 collection of the 2014 strips will prompt a similar assembly of the 24 Hour Marathon strips created in 2015.

• Any comics professional wanting to vote in the Eisner Awards should do so here: www.eisnervote.com. The deadline for votes in this year’s Awards is 17th June 2016

• 24 x 7 is being sold by the book’s individual creators at comics events across the UK. Read our review of 24 By 7 here

• 24 Hour Comic Day, which inspired the Lakes Festival’s 24 Hour Comic Marathon project, happens every year. The 2016 date hasn’t been announced yet, but creators of all ages will be given the opportunity to create a 24 page comic. Check out www.24hourcomicsday.com, the Facebook page or follow 24 Hour Comic Day on Twitter @24hcd

• If you want to know how to approach creating your own, then 24 x 7 editor and Marathon co-ordinator Dan Berry has this very handy guidance here on his web site

The Eisners: Votes For Women!

The Will Eisner Comic Industry Awards, which are decided by the votes of comic professionals worldwide, are presented under the auspices of Comic-Con International, a nonprofit educational organization dedicated to creating awareness of and appreciation for comics and related popular artforms, primarily through the presentation of conventions and events that celebrate the historic and ongoing contributions of comics to art and culture.

Overall, this year’s nominees reflect the wide range of material being published in comics and graphic novel form today, with over 160 titles from some 60 publishers and by creators from all over the world. Among nominated works, four titles lead the list with three full nominations each: Monkeybrain’s BandetteTop Shelf’s March: Book TwoEd Piskor’s Hip-Hop Family Tree, and the archival Argentinian comic strip collection The Eternaut (the last two published by Fantagraphics).

Bandette, the online series by Paul Tobin and Colleen Coover, is nominated for Best Continuing Series, Best Digital/Webcomic, and Best Painter for Coover. March: Book Two, by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell, has received nods for Best Reality-Based Work, Best Publication for Teens, and Best Penciller/Inker (Powell). Hip-Hop Family Tree, Book 3 is nominated for Best Reality-Based Work, and Piskor is up for Best Writer/Artist and Best Cover Artist. The Eternaut, by Héctor Germán Oesterheld and Francisco Solano Lòpez, is competing for Best Archival Collection–Comic Strips, Best US Edition of International Material, and Best Publication Design.

49 women have received a record 61 nominations (compared to 44 last year) and are represented in 27 of the 30 categories for this year’s Awards. In fact, women make up the majority of nominees in seven categories: Best New Series, Best Publication for Early Readers, Best Publication for Kids, Best Adaptation from Another Medium, Best Graphic Album–Reprint, Best Coloring, and Best Academic/Scholarly Work.

Those women with the most nominations are artists Colleen Coover (Bandette) and Joëlle Jones (Lady KillerBrides of Helheim) with three each. An additional four women have two nominations each: Erica Henderson (penciller/inker, The Unbeatable Squirrel Girl, Jughead), Lucy Knisley (writer/artist, Displacement: A Travelogue), Marjorie Liu (writer, Monstress), and Sydney Padua (writer/artist, The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage).

Eisner Award Logo 2016The Eisner Award Nominations In Full

More Info: http://www.comic-con.org/awards/eisner-awards-current-info

Best Short Story

“Black Death in America” by Tom King and John Paul Leon, in Vertigo Quarterly: Black (Vertigo/DC)

“Hand Me Down” by Kristyna Baczynski in 24 By 7 (Fanfare Presents)

“It’s Going to Be Okay” by Matthew Inman in The Oatmeal, theoatmeal.com/comics/plane

“Killing and Dying” by Adrian Tomine in Optic Nerve #14 (Drawn & Quarterly)

“Lion and Mouse” by R. Sikoryak in Fable Comics (First Second)

Best Single Issue/One-Shot

A Blanket of Butterflies by Richard Van Camp and Scott B. Henderson (HighWater Press)

I Love This Part by Tillie Walden (Avery Hill) – Read our review

Mowgli’s Mirror by Olivier Schrauwen (Retrofit/Big Planet)

Pope Hats #4 by Ethan Rilly (AdHouse)

Silver Surfer #11: “Never After” by Dan Slott and Michael Allred (Marvel)

Best Continuing Series

Bandette by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)

Giant Days by John Allison, Lissa Treiman, and Max Sarin (BOOM! Studios/BOOM! Box)

Invincible by Robert Kirkman, Ryan Ottley, and Cliff Rathburn (Image/Skybound)

Silver Surfer by Dan Slott and Michael Allred (Marvel)

Southern Bastards by Jason Aaron and Jason Latour (Image)

Chrononauts #1 (Declan Shalvey Cover)

Best Limited Series

Chrononauts by Mark Millar and Sean Murphy (Image)

The Fade Out by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

Lady Killer by Joëlle Jones and Jamie S. Rich (Dark Horse)

Minimum Wage: So Many Bad Decisions by Bob Fingerman (Image)

The Spire by Simon Spurrier and Jeff Stokely (BOOM! Studios)

Best New Series

Bitch Planet by Kelly Sue DeConnick and Valentine De Landro (Image)

Harrow County by Cullen Bunn and Tyler Crook (Dark Horse)

Kaijumax by Zander Cannon (Oni)

Monstress by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

Paper Girls by Brian K. Vaughan and Cliff Chiang (Image)

The Unbeatable Squirrel Girl by Ryan North and Erica Henderson (Marvel)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

Anna Banana and the Chocolate Explosion by Dominque Roques and Alexis Dormal (First Second)

Little Robot by Ben Hatke (First Second)

The Only Child by Guojing (Schwartz & Wade)

SheHeWe by Lee Nordling and Meritxell Bosch (Lerner Graphic Universe)

Written and Drawn by Henrietta by Liniers (TOON Books)

Best Publication for Kids (ages 9-12)

Baba Yaga’s Assistant by Marika McCoola and Emily Carroll (Candlewick)

Child Soldier: When Boys and Girls Are Used in War by Jessica Dee Humphreys, Michel Chikwanine, and Claudia Devila (Kids Can Press)

Nathan Hale’s Hazardous Tales: The Underground Abductor by Nathan Hale (Abrams Amulet)

Over the Garden Wall by Pat McHale and Jim Campbell (BOOM! Studios/KaBOOM!)

Roller Girl by Victoria Jamieson (Dial Books)

Sunny Side Up by Jennifer Holm and Matthew Holm (Scholastic Graphix)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

Awkward by Svetlana Chmakova (Yen Press)

Drowned City: Hurricane Katrina and New Orleans by Don Brown (Houghton Mifflin Harcourt)

March: Book Two by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf/IDW)

Moose by Max de Radiguès (Conundrum)

Oyster War by Ben Towle (Oni)

SuperMutant Magic Academy by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)

Best Humour Publication

Cyanide & Happiness: Stab Factory by Kris Wilson, Rob DenBleyker, and Dave McElfatrick (BOOM! Studios/BOOM! Box)

Deep Dark Fears by Fran Krause (Ten Speed Press)

Sexcastle by Kyle Starks (Image)

Step Aside, Pops: A Hark! A Vagrant Collection by Kate Beaton (Drawn & Quarterly)

UR by Eric Haven (AdHouse)

Best Digital/Webcomic

Bandette by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)

Fresh Romance edited by Janelle Asselin (Rosy Press/comiXology)

The Legend of Wonder Woman by Renae De Liz (DC Digital)

Lighten Up by Ronald Wimberly (The Nib), thenib.com/lighten-up-4f7f96ca8a7e#.u45ffr3l1

These Memories Won’t Last by Stu Campbell, memories.sutueatsflies.com/

24 By 7 Cover and Spine

Best Anthology

Drawn & Quarterly, Twenty-Five Years of Contemporary, Cartooning, Comics, and Graphic Novels edited by Tom Devlin (Drawn & Quarterly)

Eat More Comics: The Best of the Nib edited by Matt Bors (The Nib)

24 By 7 edited by Dan Berry (Fanfare Presents)

Mouse Guard: Legends of the Guard Volume 3 edited by David Petersen (BOOM! Studios/Archaia)

Peanuts: A Tribute to Charles M. Schulz edited by Shannon Watters (BOOM! Studios/KaBOOM!)

Best Reality-Based Work

The Arab of the Future: A Childhood in the Middle East 1978–1984, by Riad Sattouf (Metropolitan Books)

Displacement: A Travelogue by Lucy Knisley (Fantagraphics)

Hip Hop Family Tree, Book 3: 1983–1984 by Ed Piskor (Fantagraphics)

Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist by Bill Griffith (Fantagraphics)

March: Book Two by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf/IDW)

The Story of My Tits by Jennifer Hayden (Top Shelf/IDW)

Lovelace & Babbage - Penguin CoverBest Graphic Album—New

Long Walk to Valhalla by Adam Smith and Matthew Fox (BOOM! Studios/Archaia)

Nanjing: The Burning City by Ethan Young (Dark Horse)

Ruins by Peter Kuper (SelfMadeHero)

Sam Zabel and the Magic Pen by Dylan Horrocks (Fantagraphics)

The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage by Sydney Padua (Pantheon)

Best Graphic Album—Reprint

Angry Youth Comics by Johnny Ryan (Fantagraphics)

Roses in December: A Story of Love and Alzheimer’s by Tom Batiuk and Chuck Ayers (Kent State University Press)

The Less Than Epic Adventures of TJ and Amal Omnibus by E. K. Weaver (Iron Circus Comics)

Nimona by Noelle Stevenson (Harper Teen)

Soldier’s Heart: The Campaign to Understand My WWII Veteran Father by Carol Tyler (Fantagraphics)

The Faceless Ghost Graphic NovelBest Adaptation from Another Medium

Captive of Friendly Cove: Based on the Secret Journals of John Jewitt by Rebecca Goldfield, Mike Short, and Matt Dembicki (Fulcrum)

City of Clowns by Daniel Alarcón and Sheila Alvarado (Riverhead Books)

Ghetto Clown by John Leguizamo, Christa Cassano, and Shamus Beyale (Abrams ComicArts)

Lafcadio Hearn’s “The Faceless Ghost” and Other Macabre Tales from Japan adapted by Sean Michael Wilson and Michiru Morikawa (Shambhala)

Two Brothers by Fábio Moon and Gabriel Bá (Dark Horse)

Best US Edition of International Material

Alpha . . . Directions by Jens Harder (Knockabout/Fanfare)

The Eternaut by Héctor Germán Oesterheld and Francisco Solano Lòpez (Fantagraphics)

A Glance Backward by Pierre Paquet and Tony Sandoval (Magnetic Press)

The March of the Crabs by Arthur de Pins (BOOM! Studios/Archaia)

The Realist by Asaf Hanuka (BOOM! Studios/Archaia)

Best US Edition of International Material—Asia

Assassination Classroom, Volumes 2–7 by Yusei Matsui (VIZ)

A Bride’s Story by Kaoru Mori (Yen Press)

Master Keaton, Volumes 2–4, by Naoki Urasawa, Hokusei Katsushika, and Takashi Nagasaki (VIZ)

Showa, 1953–1989: A History of Japan by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)

A Silent Voice by Yoshitoki Oima (Kodansha)

Sunny by Taiyo Matsumoto (VIZ)

Best Archival Collection/Project—Strips

Beyond Mars by Jack Williamson and Lee Elias, edited by Dean Mullaney (IDW/LOAC)

Cartoons for Victory by Warren Bernard (Fantagraphics)

The Complete Funky Winkerbean Volume 4 by Tom Batiuk, edited by Mary Young (Black Squirrel Books)

The Eternaut by Héctor Germán Oesterheld and Francisco Solano Lòpez, edited by Gary Groth and Kristy Valenti (Fantagraphics)

Kremos: The Lost Art of Niso Ramponi Volumes 1 and 2, edited by Joseph P. Procopio (Picture This/Lost Art Books)

White Boy in Skull Valley by Garrett Price, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

Frank Miller’s Ronin Gallery Edition edited by Bob Chapman (Graphitti Designs/DC)

P. Craig Russell’s Murder Mystery and Other Stories Gallery Edition edited by Daniel Chabon (Dark Horse)

The Puma Blues: The Complete Saga by Stephen Murphy, Alan Moore, Michael Zulli, Stephen R. Bissette, and Dave Sim (Dover)

Walt Disney’s Uncle Scrooge and Donald Duck: The Don Rosa Library Volumes 3–4, edited by David Gerstein (Fantagraphics)

Walt Kelly’s Fairy Tales edited by Craig Yoe (IDW)

Best Writer

Jason Aaron, Southern Bastards (Image), Men of Wrath (Marvel Icon), Doctor Strange, Star Wars, Thor (Marvel)

John Allison, Giant Days (BOOM Studios!/BOOM! Box)

Ed Brubaker, The Fade Out, Velvet, Criminal Special Edition (Image)

Marjorie Liu, Monstress (Image)

G. Willow Wilson, Ms. Marvel (Marvel)

Best Writer/Artist

Bill Griffith, Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist (Fantagraphics)

Nathan Hale, Nathan Hale’s Hazardous Tales: The Underground Abductor (Abrams)

Sydney Padua, The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage (Pantheon)

Ed Piskor, Hip-Hop Family Tree, Volume 3 (Fantagraphics)

Noah Van Sciver, Fante Bukowski, Saint Cole (Fantagraphics)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

Michael Allred, Silver Surfer (Marvel); Art Ops (Vertigo/DC)

Cliff Chiang, Paper Girls (Image)

Erica Henderson, Jughead (Archie), Unbeatable Squirrel Girl (Marvel)

Joëlle Jones, Lady Killer (Dark Horse), Brides of Helheim (Oni)

Nate Powell, March, Book Two (Top Shelf/IDW)

Best Painter/Multimedia Artist

Federico Bertolucci, Love: The Tiger and Love: The Fox (Magnetic Press)

Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)

Carita Lupattelli, Izuna (Humanoids)

Dustin Nguyen, Descender (Image)

Tony Sandoval, A Glance Backward (Magnetic Press)

Best Cover Artist

David Aja, Hawkeye, Karnak, Scarlet Witch (Marvel)

Rafael Albuquerque, Ei8ht (Dark Horse), Huck (Image)

Amanda Conner, Harley Quinn (DC)

Joëlle Jones, Lady Killer (Dark Horse), Brides of Helheim (Oni)

Ed Piskor, Hip-Hop Family Tree (Fantagraphics)

Best Colouring

Laura Allred, Lady Killer (Dark Horse); Silver Surfer (Marvel); Art OPS (Vertigo/DC)

Jordie Bellaire, The Autumnlands, Injection, Plutona, Pretty Deadly, The Surface, They’re Not Like Us, Zero (Image); The X-Files (IDW); The Massive (Dark Horse); Magneto, Vision (Marvel)

Elizabeth Breitwiser, The Fade Out, Criminal Magazine, Outcast, Velvet (Image)

John Rauch, The Beauty (Image); Batman: Arkham Knight, Earth 2: Society (DC); Runaways (Marvel)

Dave Stewart, Abe Sapien, BPRD Hell on Earth, Fight Club 2, Frankenstein Underground, Hellboy in Hell, Hellboy and the BPRD, (Dark Horse); Sandman: Overture, Twilight Children (Vertigo/DC), Captain America: White (Marvel), Space Dumplins (Scholastic Graphix)

Best Lettering

Derf Backderf, Trashed (Abrams)

Steve Dutro, Blood-C, Midnight Society, Plants vs Zombies (Dark Horse)

Lucy Knisley, Displacement (Fantagraphics)

Troy Little, Hunter S. Thompson’s Fear and Loathing in Las Vegas (Top Shelf/IDW)

Kevin McCloskey, We Dig Worms! (TOON Books)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Alter Ego edited by Roy Thomas (TwoMorrows)

Back Issue edited by Michael Eury (TwoMorrows)

Comic Riffs blog by Michael Cavna, washingtonpost.com/news/comic-riffs/

Hogan’s Alley edited by Tom Heintjes (Hogan’s Alley)

Jack Kirby Collector edited by John Morrow (TwoMorrows)

Best Comics-Related Book

Harvey Kurtzman: The Man Who Created Mad and Revolutionized Humor in America, by Bill Schelly (Fantagraphics)

King of the Comics: One Hundred Years of King Features Syndicate, edited by Dean Mullaney (IDW/LOAC)

Only What’s Necessary: Charles M. Schulz and the Art of Peanuts, by Chip Kidd and Geoff Spear (Abrams ComicArts)

Out of Line: The Art of Jules Feiffer, by Martha Fay (Abrams ComicArts)

Will Eisner: Champion of the Graphic Novel, by Paul Levitz (Abrams ComicArts)

Best Academic/Scholarly Work

The Blacker the Ink: Constructions of Black Identity in Comics and Sequential Art, edited by Frances Gateward and John Jennings (Rutgers)

Boys Love Manga and Beyond: History, Culture, and Community in Japan, edited by Mark McLelland et al. (University Press of Mississippi)

Graphic Medicine Manifesto, by M. K. Czerwiec et al. (Penn State University Press)

Superheroes on World Screens, edited by Rayna Denison and Rachel Mizsei-Ward (University Press of Mississippi)

Unflattening, by Nick Sousanis (Harvard University Press)

Best Publication Design

Beyond the Surface, designed by Nicolas André, Sam Arthur, Alex Spiro, and Camille Pichon (Nobrow)

The Eternaut, designed by Tony Ong (Fantagraphics)

Eventually Everything Connects, designed by Loris Lora, Sam Arthur, Alex Spiro, and Camille Pichon (Nobrow)

King of the Comics: One Hundred Years of King Features Syndicate, designed by Dean Mullaney (IDW/LOAC)

Only What’s Necessary: Charles M. Schulz and the Art of Peanuts, designed by Chip Kidd (Abrams ComicArts)

Sandman Gallery Edition, designed by Graphitti Designs and Josh Beatman/Brainchild Studios (Graphitti Designs/DC)

More Info: http://www.comic-con.org/awards/eisner-awards-current-info

• 24 x 7 is being sold by the book’s individual creators at comics events across the UK

• 24 Hour Comic Day, which inspired this project, happens every year and will take place in 2015 from 12 noon on Saturday 4th October and 12 noon on Sunday 5th October. Creators of all ages will be given the opportunity to create a 24 page comic. Check out www.24hourcomicsday.com, the Facebook page or follow 24 Hour Comic Day on Twitter @24hcd

• If you want to know how to approach creating your own, then 24 x 7 editor and Marathon co-ordinator Dan Berry has this very handy guidance here on his web site



Categories: British Comics, Crowd Funding Projects, downthetubes News

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Let us know what you think about this story

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: